De stoelendans bij de grote modehuizen kreeg woensdag een nieuwe naam. Dario Vitale wordt creatief directeur van Emporio Armani en gaat daarnaast over de accessoires van Giorgio Armani. Hij begint per direct, zo meldt Vogue NL, en zijn eerste eigen collectie voor herfst en winter 2027 laat hij begin volgend jaar zien.

Het is de eerste keer dat de Armani Group iemand van buiten aan het hoofd van een van zijn merken zet. Giorgio Armani overleed op 4 september 2025 op 91-jarige leeftijd, en sindsdien houden zijn nicht Silvana Armani en zijn langjarige compagnon Leo Dell’Orco de hoofdlijn draaiende. Zij blijven dat doen. Emporio, de jongere en toegankelijkere lijn die Armani in 1981 begon, krijgt nu een eigen stem.

Wie Dario Vitale is

Vitale werkte veertien jaar bij Miu Miu, waar hij ontwerpdirecteur van de confectielijn werd en meebouwde aan de jaren waarin dat merk hard groeide. In april 2025 stapte hij over naar Versace, als eerste ontwerper van buiten de familie Versace. Daar bleef het bij één collectie. Acht maanden later, na de overname door de Prada Group, vertrok hij weer.

Dat maakt deze benoeming interessanter dan de zoveelste wissel. Vitale heeft één keer laten zien wat hij met een Italiaans huis kan, en dat ging goed. Zijn enige Versace-collectie werd door stylisten maandenlang gebruikt voor covers en rode lopers, wat voor zo’n klein oeuvre veel zegt. Nu krijgt hij een merk met een veel groter bereik in handen, plus de accessoires, en daar zit voor een modehuis het geld.

Wat dit betekent voor wat er straks in de winkel hangt

Voorlopig nog niets. De laatste Emporio-presentatie in de huidige vorm staat op 24 september, voor zowel mannen als vrouwen, en pas begin volgend jaar zie je wat Vitale zelf wil. Wie deze maanden een Emporio-blazer koopt, koopt dus nog het huis zoals het was.

Daarna wordt het spannender. Emporio is altijd de scherpere, stadsere kant van Armani geweest, en Vitale komt van een merk dat precies dat publiek in beweging kreeg. Ik verwacht dus kortere silhouetten, meer spanning in de stof en vooral tassen en schoenen die het gesprek overnemen, want dat is waar Armani-topman Giuseppe Marsocci zijn kans ziet. Hij noemt Emporio Armani “een merk van strategisch belang voor ons en onze partners”.

Wat mij betreft is de grootste vraag of Vitale de rust van het huis durft te bewaren. Armani werd groot met kleding die niet schreeuwt. Wie daar iets van Miu Miu doorheen mengt kan iets bijzonders maken, of iets dat nergens meer bij hoort. Terwijl in New York deze maand de lentetrends van 2027 werden getoond, ligt het antwoord op die vraag nog een seizoen verderop in Milaan. Tot die tijd kun je op de eigen pagina van Emporio Armani zien waar hij vandaan begint.