Prada heeft in Milaan een duidelijke keuze gemaakt. De collectie voor de lente en zomer van 2027 heette letterlijk The Skirt, en dat was geen grapje. Bijna elk silhouet draaide om een rok, van mini tot midi, en de broek speelde nauwelijks mee. Omdat Prada het huis is waar de rest van de modewereld naar kijkt, is de vraag voor ons niet of dit mooi was, maar wat er over een half jaar in de winkelstraat hangt.

Miuccia Prada en Raf Simons toonden de collectie in de Fondazione Prada, aan de rand van Milaan. Who What Wear beschreef de show als een ode aan de rok, met modellen in eenvoudige bralettes boven rokken die juist allesbehalve eenvoudig waren. De shownotities noemden de rok “a Prada obsession”, en dat was van de eerste tot de laatste look te zien.

In de officiele showvideo van Prada zie je hoe de rokken bewegen, en vooral welke lengtes er terugkomen.

Wat er op de catwalk gebeurde

De rokken waren het experiment. Borduursels, versieringen, onafgewerkte zomen, plooien, bloemenprints en doorzichtige stoffen kwamen allemaal langs, vaak meerdere tegelijk. Daarboven zat het bovenlijf opvallend kaal, met een bralette of een open overhemd. Wie het koud kreeg, had een autojas bij de hand, een rechte jas die tot halverwege de dij valt.

Daarnaast was er een schoen die online meteen werd opgepikt. Twintig jaar nadat Miuccia Prada in haar show voor de winter van 2007 de bananenhak introduceerde, kwam die langwerpige hakvorm terug. Het opvallendste model was een pump met open teen in het geborstelde zwarte leer dat bij Prada hoort. De originele exemplaren zijn tweedehands bijna niet meer te vinden, dus wie die vorm wil, wacht op het voorjaar.

Prada mengde verder oud en nieuw. De laagjes doorzichtige stof uit de wintercollectie van 2026 kwamen terug, net als het half ingestopte open overhemd van vorig voorjaar. Dat is typisch voor dit duo. Ze bouwen seizoen op seizoen voort, en daardoor sijpelen hun ideeen langzaam maar zeker door naar de rest van de markt.

Van de catwalk naar de winkelstraat

Een bralette met een geborduurde minirok gaat niemand op een dinsdagochtend naar kantoor dragen. Dat hoeft ook niet. Wat van zo’n show doorsijpelt is zelden de look zelf, maar de verhouding. In dit geval betekent dat meer rokken in de collecties van de grote ketens, met meer aandacht voor de stof en de afwerking, en minder nadruk op de broek als standaard.

Dat past in iets wat al langer gaande is. In New York stond deze maand al de zachte, gedrapeerde lijn in de schijnwerpers, zoals je terugleest in de lentetrends van 2027 uit New York. En bij de opening van de modeweek in Milaan schreef ik al dat de schoenen het onderdeel zijn dat het snelst wordt overgenomen. Die bananenhak ga je dus waarschijnlijk eerder bij een grote keten zien dan de rokken.

Belangrijk om te onthouden is de timing. Dit is een collectie voor het voorjaar van 2027. Wat je nu in de winkel ziet hangen, is ontworpen op basis van de shows van vorig jaar. De vertaling van deze Prada-show komt pas na de winter in de rekken.

Welke lengte nu koopbaar is

Moet je nu dan niets? Juist wel, want de rok staat dit najaar al sterk, en de stukken die je nu koopt passen straks prima bij de voorjaarsversie. De vraag is welke lengte je kiest.

De midirok is wat mij betreft de veiligste instap. Hij valt ergens tussen knie en halverwege de kuit, werkt met laarzen, sneakers en pumps, en kan in de herfst met een dikke panty en in het voorjaar met blote benen. Bij Prada liepen de midi en de mini allebei over de catwalk, dus je zit er niet naast.

Let bij een midi op de stof. Een rok met plooien of een lichte glans ziet er meteen doordachter uit dan een platte jersey rok, en dat is precies wat Prada liet zien. Een plooirok in een effen kleur is een goed begin, net als een satijnen rok die je met een grove trui draagt. Combineer hem dit najaar met een rechte jas tot halverwege de dij in plaats van een lange mantel. Zo zit je dicht bij het silhouet van de show zonder dat het verkleed voelt. Voor ideeen over welke jas daarbij past kun je terecht bij ons stuk over een militair jasje combineren, van jeans tot een lange rok.

De minirok is de spannendere keuze. Draag je hem nu, doe het dan met een dikke panty en laarzen tot over de knie of net eronder. Wil je hem in het voorjaar anders dragen, met een open schoen of een pump, dan heb je er meteen een stuk bij dat in beide seizoenen werkt.

Wat ik zou laten hangen, is de sterk versierde rok met pailletten en borduursels van top tot teen. Die is bij Prada spectaculair, maar in een goedkopere versie valt hij snel door de mand. Kies liever een effen rok van goede stof en laat de versiering over aan de details, een knoop, een rand, een zoom.

Wie verder wil kijken, vindt de complete collectie en de shownotities op de site van Prada. De rest van de week volgen nog Fendi, Gucci en Bottega Veneta, en het wordt interessant om te zien of die huizen de broek ook in de hoek zetten of juist het tegenovergestelde doen.